Uzungöl Dursun Ali İnan Müzesi

Uzungöl Dursun Ali İnan Müzesi

Uzungöl Dursun Ali İnan Müzesi

UZUNGÖL DURSUN ALİ İNAN MÜZESİ

Trabzon şehir merkezine 90 km uzaklıkta bulunan ve Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden biri olan Uzungöl’de yer alan müze yaklaşık 4000 metrekare alan üzerine kuruludur.

Yaklaşık 30 yıldır topladığı objelerin sergilenmesi için bir müze kurmanın en büyük hayali olduğunu belirten Dursun Ali İnan, "Müzemizin özellikle gelecekte Karadeniz ve Trabzon için çok önemli olacağını düşünüyorum. Nereye gidersem bir parça bulur ve alırım. Yeni arayışları çok seviyorum. Bu müze aynı zamanda kanlarıyla bu toprakları bizelere bırakanlara karşı da bir şükran borcumdur. İnancım doğrultusunda dünyaya bir eser bırakmak istedim. Gelen ve gezenler belki beni rahmetle anarlar. Benim için ölmez bir eser olduğunu da düşünüyorum. Ayrıca insanlara göz zevki vermek vücudun sadakasıdır. Bu müzeye çok inanıyorum. Gücüm yetene kadar bu müzenin gelişmesi için mücadele etmeye devam etmek istiyorum. Her dünyaya gelen bırakmalı bir eser, eseri olmayanın yerinde yeller eser. Çalışmalarımda ruhen ve gönülden bana destek olan bütün aile fertlerime teşekkür ediyorum" dedi.

Dursun Ali İnan

Üç ana bölümden oluşan müzede, yöresel mimariye bağlı kalınarak yapılan ahşap Uzungöl evi, Dursun Ali İnan’ın otuz yıldır topladığı yöresel - arkeolojik eserler, Dursun Ali İnan’ın doğadan topladığı ağaç köklerinden yaptığı heykeller ve mobilyalar, Uzungöl’ün tarihi, kültürü, coğrafyası, faunası, florası, sosyal yaşamı ve daha birçok özelliği hakkında yazılı ve görsel içerik bulunmaktadır.

Müze Bölümleri

ANA BİNA

Uzungöl Dursun Ali İnan Müzesi Ana Bina

1. bölümün olduğu ana binada Uzungöl'ün tarihi, çoğrafyası, Çaykara'da son 100 yılda yapılan göçler, işgal yılları, savaşlar, arkeolojik eserler, ağırlıklar, Uzungöl'de çocukluk, çeyiz ve düğün kültürü, mutfak kültürü, dini ve sivil mimari, marangozluk, değirmen kültürü, Uzungöl'de yaban hayatı, tarım ve hayvancılık, arıcılık, Uzungöl'de ilk turizm faliyetleri ve Dursun Ali İnan'ın hayat hikayesi anlatılmaktadır. Ayrıca bu bölümde dünyada ilk kez müzeye özgü yapılan android bir kemençeci heykeli bulunmaktadır. Bu heykel kemençe çalıp türkü söylerken gözler, ayakları, parmakları, kafası ve bütün vucudu müziğin ritmine göre hareket etmektedir.

GELENEKSEL UZUNGÖL EVİ

Uzungöl Dursun Ali İnan Müzesi Geleneksel Uzungöl Evi

2. bölümde ise tamamen yöresel mimariye göre yapılmış, içerisinde serander, ambar, misafir ıdasu, tandır odası, ahır ve günlük yaşam alanı bulunan kültür evi, Uzungöl'ün 100 yıl önceki yaşamını gözler önüne sermektedir. Kültür evinin içinde 3 adet silikon heykel ve geçmiş teknolojiyi anlatan bir bölüm bulunmaktadır. Kültür evinin hemen sağ tarafında, bir adet şelale peteklik eski mimariye göre yapılmış ahşap bir köprü ve bir adet taş havuz bulunmaktadır.

KÖK VE TAŞLAR

Uzungöl Dursun Ali İnan Müzesi Kök ve Taşlar

3. bölümde ise Dursun Ali İnan'ın üzerinde 25 yıl çalışarak ortaya çıkardığı ağaç kökleri ve bölgede bulunan taşlar sergilenmektedir. Bu bölümde bulunan ağaç köklerinin hikayesi, 1993 yılında Uzungöl'de meydana gelen büyük bir çığ felaketinin ardından ortaya çıkan ağaç köklerinin, doğada yaşayan hayvan ve canlılara benzetmek suretiyle değerlendirme düşüncesinden ortaya çıkmıştır. Tamamı Dursun Ali İnan tarafından yapılan bu eserler modern tarzda dizayn edilmiş bir alanda sergilenmektedir.

SATIŞ MAĞAZALARI VE DIŞ MEKANLAR

Uzungöl Dursun Ali İnan Müzesi Satış Mağazaları ve Dış Mekanlar

Müzede 5 adet yöresel ürün satış ünitesi, 5 adet dinlenme kamelyası, açık ve akapalı kafeterya ve otopark bulunmaktadır.